You make refrigerators. Currently, you manufacture compressors for your refrigerators in-house. An outside supplier has offered to sell you equivalent compressors at a wholesale price of $65 per unit. You need 1,000 compressors per month. The internal production costs per compressor are as follows: Question 3: Make versus buy You make refrigerators. Currently, you manufacture compressors for your refrigerators in-house. An outside supplier has offered to sell you equivalent compressors at a wholesale price of $65 per unit. You need 1,000 compressors per month. The internal production costs per compressor are as follows: cost per unit $20 direct materials direct labor $30 variable overhead $10 fixed overhead $10 total $70 If you outsource the production of compressors (the buy option) in the short term, how will this choice affect your costs and profit? First, compute variable costs under MAKE versus BUY: MAKE BUY unit VC total VC If you outsource (BUY), the incremental revenue, costs, and profit are how much each amount changes if you outsource Incremental revenue Incremental VC Incremental CM Incremental FC Incremental profit

"Get 15% discount on your first 3 orders with us"
Use the following coupon
"FIRST15"

Order Now