Drop Down Menu for a), b) and c) choices: Neither favorable or unfavorable, favorable, unfavorable The standard cost of product B manufactured by Pharrell Company Indudes 2.7 units of direct materials at $6.20 per unit. During June, 26,700 units of direct materials are purchased at a cost of $6.05 per unit, and 26,700 units of direct materials are used to produce 9,800 units of Product B. Compute the total materials variance and the price and quantity variances. Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance (b) Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $6.25 and the quantity purchased and used is 26,500 units. Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance

"Get 15% discount on your first 3 orders with us"
Use the following coupon
"FIRST15"

Order Now