Brief Exercise 6-3 In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 310 units at $8, (2) 410 units at $10, and (3) 510 units at $11. Assuming there are 210 units on hand at the end of the period Calculate average unit cost. (Round answers to 3 decimal places, e.g. 5.125.) Average unit cost SHOW LIST OF ACCOUNTS LINK TO TEXT Compute the cost of the ending inventory under the average-cost method, assuming there are 210 units on hand. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.) The cost of the ending inventory Click if you would like to Show Work for this question Open Show Work SHOW LIST OF ACCOUNTS LINK TO TEXT
Show transcribed image text
In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 310 units at $8, (2) 410 units at $10, and (3) 510 units at $11. Assuming there are 210 units on hand at the end of the period. Calculate average unit cost. Average unit cost $ _______ Compute the cost of the ending inventory under the average-cost method, assuming there are 210 units on hand. The cost of the ending inventory $ _________

"Get 15% discount on your first 3 orders with us"
Use the following coupon
"FIRST15"

Order Now